czwartek, 16 kwietnia 2015

Dobrze się reklamuj:)

5 elementów, których należy unikać w aplikacji o pracę 

5 elementów, których należy unikać w aplikacji o pracę


CV musi być skuteczne - jest jak reklama

 
Kandydaci, którzy chcą by ich aplikacje wyróżniły się wśród innych i zaowocowały spotkaniem rekrutacyjnym powinni uczyć się od specjalistów ds. marketingu tego, jak budować komunikację z pracodawcą. Innymi słowy na swoje CV warto popatrzeć pod kątem tego, czy dobrze „reklamuje” naszą osobę i czy czasem nie wykorzystaliśmy w nim tego, co tak bardzo złości nas w reklamach.

1. Informacje nieistotne

Najczęściej zamieszczanie informacji nieistotnych wynika z tego, że kandydat chce napisać o sobie jak najwięcej (błąd popełniany zwłaszcza przez osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym) lub z tego, że jedno CV wysyłane jest na wszystkie typy stanowisk. Jaki efekt daje zamieszczenie nieistotnych informacji w aplikacji?
  • Rekruter może w natłoku  danych nie zauważyć ważnych informacji i elementów CV;
  • Widać, że CV nie zostało przygotowane pod ofertę (lub grupę ofert) – zatem osoba rekrutująca wyciąga wniosek, że kandydat nie jest zmotywowany i wcale mu aż tak bardzo nie zależy;
  • Pojawia się poczucie, że kandydatowi brak umiejętności selekcji informacji;
  • CV może wydawać się chaotyczne i nieprzemyślane.
Nieistotną informacją może być np. to, że kandydat posiada książeczkę sanitarno – epidemiologiczną, a kandyduje na stanowisko pracownika obsługi klienta na infolinii lub informacja o temacie pracy magisterskiej przy ukończeniu kierunku niezwiązanego z branżą i stanowiskiem.

2. Nadużywane zwroty

Takie słowa jak „kreatywny”, „zmotywowany”, „dynamiczny” stosowane są niemalże w co drugim CV. Nie dość, że są to określenia, które wykorzystuje większość kandydatów, to najczęściej nie są też dobrane do specyfiki stanowiska. Nie wszędzie potrzebna jest kreatywność, a „skrupulatność” na niektórych stanowiskach to wada, a nie zaleta. Stosowanie nadużywanych przez kandydatów zwrotów powoduje u osoby czytające CV poczucie, że kandydat:
  • nie przemyślał, jakie cechy są rzeczywiście ważne na danym stanowisku;
  • nie ma świadomości swoich mocnych stron;
  • idzie po „linii najmniejszego oporu”;
źródło: http://www.praca.pl/poradniki/cv-zyciorys/5-elementow,ktorych-nalezy-unikac-w-aplikacji-o-prace_pr-1276.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz